| Metal Type | 14K Rose Gold, 14K White Gold, 14K Yellow Gold, Platinum |
|---|---|
| Stone Shape | Emerald, Oval, Radiant |
| Carat Weight | 1 CT (9.8×4.9mm), 2 CT (12.1×6.05mm), 3 CT (13.8×6.9mm), 1 CT (8.6×4.3mm), 2 CT (11×5.5mm), 3 CT (11.8×6.1mm), 1 CT (8.5×4.2mm), 2 CT (10.5×5.2mm), 3 CT (11.9×5.95mm) |
| Metal Karat | 14K |
| Stone Origin | Lab-Grown |
| Gemstone | Diamond |
| Ring Size | 6, 6.25, 6.5, 6.75, 7, 7.25, 7.5, 7.75, 8 |
| Diamond Color | E-F |
| Diamond Clarity | VS2 |
| Band Width | 2 mm |
Claw-Prong Solitaire Engagement Ring
Price range: $2,900.00 through $9,210.00
