| Metal Type | 14K Rose Gold, 14K White Gold, 14K Yellow Gold, Platinum |
|---|---|
| Carat Weight | 1 CT (9.8×4.9mm), 2 CT (12.1×6.05mm), 3 CT (13.8×6.9mm) |
| Metal Karat | 14K |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Origin | Lab-Grown |
| Gemstone | Diamond |
| Ring Size | 6, 6.25, 6.5, 6.75, 7, 7.25, 7.5, 7.75, 8 |
| Diamond Color | E-F |
| Diamond Clarity | VS2 |
| Band Width | 1.8 mm |
Claw-Prong Three-Stone Engagement Ring or Band
Price range: $3,100.00 through $8,990.00
